Site icon Zdendasův web

Vzor persony pro marketingové účely

LNCG M60 03

Níže naleznete seznam informací, které byste měli u každé persony mít. Nejedná se o román, každá persona by se měla vejít maximálně na dvě A4. Proto se snažte být struční a výstižní. Můj soukromý tip vychází z faktu, že text person budete v následujících měsících a letech několikrát psát a strašně mnohokrát číst, proto je příjemné, pokud se dokážete do persony vcítit a informace psát tak, jako by je psala persona sama. Trošku jiný styl psaní, výrazy a tonalita vám usnadní identifikování se s konkrétní personu a je menší šance, že vám budou po pár desítkách přečtení splývat. 

Jméno:

Pohlaví: 

Věk:

Obrázek: spíše vyberte odpovídající fotku z fotobanky než abyste využívali ilustrací, ilustrace v paměti splývají snáze než fotky

Příjem: příjem není pouze o příjmu, ale také o výdajích, zjistíme za co persona ráda utrácí, co už si nemůže dovolit a do jaké sociální vrstvy patří

Práce: souvisí s příjmem a sociální vrstvou a zároveň pomáhá definovat, jaké jsou pro person priority a v jakých odbornostech se pohybuje. A zároveň napoví více o vzdělání 

Stav: persona může být svobodná, vdaná / ženatá, ve vztahu atd. podstatné je vědět, zda persona žije sama či nikoliv.

Dětí: pokud má persona děti, pak jsou výrazně ovlivněny její potřeby a priority. U dětí by také mělo být uvedeno jejich přibližné stáří protože pravda třicetileté dítě již své rodiče nijak zásadně neovlivňuje. Nebo by alespoň nemělo.

Lokalita: to, kde a jak člověk bydlí také ovlivňuje spoustu věcí. Je rozdíl bydlet ve městě a na vesnici, v malém či velkém městě na okraji či uprostřed. Padnout by také měla informace zda persona bydlí v nájmu či ve vlastním.

Trávení volného času: minimálně by zde mělo být uvedeno jestli persona tráví svůj čas aktivně či pasivně, kolik volného času během dne či týdne má a pár nejtypičtějších způsobů jak svůj volný čas tráví. A co jí to přináší!

Jak vypadá normální den: zkuste popsat klasický pracovní den s co nejvíce podrobnostmi: kdy persona vstává, jak dlouho a jak jede do práce, jak dlouho v práci je, co dělá po práci, jak tráví večer, kdy jde spát atd.

Jak komunikuje: tento bod je nesmírně důležitý pro přípravu touchpointů. Definujte z jakých médii a zdrojů získává persona informace, kdy a kde ty informace získává, jaké používá vyhledávače, jaké používá sociální sítě, co na nich sleduje a třeba i jak je u toho technicky zdatná.

Potřeby a problémy: jak se říká, problémy má každý. Zkuste se zamyslet ohledem na to, jakými problémy k vám přichází zákazníci a jak vaše produkty či služby tyto problémy pomohou řešit.

Naše řešení a pomoc: souvisí s předchozím bodem, v této části důkladněji rozpracujte jak konkrétně vaše produkty a služby pomáhají řešit problémy persony. Buďte detailní popište celý proces jak to řešení bude vypadat a co se stane s personou jakmile bude její problém vyřešen. To se vám bude náramně hodit do dalších marketingových prací.

Typické věty: zde by měla padnout nějaká typická věta, kterou persona používá, nějaké motto, citát, který ji vystihuje. Může jít také o větu, kterou často slýcháte od svých zákazníků.

A příběh!!!! ten už bude vznikat za běhu jak budete s personou pracovat. Myslete na to, že se každý rok nějak persona promění, může se změnit její stav, mohou přibýt i děti, může se změnit práce či se může přestěhovat. Nebojte se být trochu drsní a třeba poslat personu na pracák či do nemocnice… přece jen má jít o simulaci reality.

Na závěr tu mám dva tipy:

Exit mobile version