fbpx
Podnikání

Nová webová platorma a AI programování

Tak paráda, je to skoro rok a půl, co jsem sem napsal poslední článek, mimochodem článek, který schytal na sockách docela solidní dávku pozitivní kritiky. Se slovy Járy Cimrmana: “to neříkám proto, že bych se tím chtěl nějak chlubit, to je prostě fakt”. Týkal se nabízení jiné hodnoty, než jen slevy.

Tentokrát varuji dopředu, článek je trochu odbornější (ne moc), tak pokud hledáte marketingovou inspiraci, tentokrát vás zklamu, píši o radostech a strastech moderního programování. Plus pár tipů na služby, které jsem v praxi ověřil.

Ač vypadá, není úplně pravda, že bych za ten rok a půl nic nenapsal, právě naopak. Napsal jsem toho poměrně hodně, jen to putovalo jinam než na blog.

Programování s ChatGPT

Vrátil jsem se asi po šesti letech k programování a je to příjemný oddech. Koukám, co všechno se za tu dobu posunulo a změnilo. A úplně ukrutně jsem si navykl na spolupráci s ChatGPT. Jestli existuje ještě někdo, kdo to nepoužívá, tak šup, změnit, hned. A vy, co to při práci používáte, budu vděčný za komenty a zkušenosti. Za asi rok, co zase programuji jsem si našel systém v tom, že já přemýšlím a AI pracuje. Fyzicky toho kódu úplně moc nenapíšu, vymýšlím pokyny a dávám dohromady části kódu. S postupným zlepšováním ChatGPT už tato metoda docela solidně funguje a málokdy do toho musím zasahovat. 

Představte si to na příkladech:

Prompt: Zde máš metodu patřící třídě ABC: <kód> uprav ji tak, aby vstup: bla bla bla a výstup bla bla bla. 

Prompt: Vytvoř metodu modelu ABC, která přijme POST data na vstupu. Udělá XYZ a výstup bude JSON. 

Troufám si říct, že není daleko doba (tak jedna dvě verze), kdy už to bude skutečně promakané a člověk bude schopen programovat, aniž by musel reálně znát jazyk. Stačí rozumět “logice” psaní kódu.

Problém nastává ve chvíli, kdy ChatGPT špatně pochopí zadání, nebo neumí vymyslet řešení. To je okamžik, kdy člověk musí sestoupit z tvůrcovského obláčku, vyhrnout si rukávy a pustit se do práce. Typicky se mi to stává u nějakých složitějších rekurzivních procesů, když do toho vstupují dynamické elementy. 

Jako další problém vidím malé kontextové okno (že si toho málo pamatuje). Zkoušel jsem si vytvořit asistenta, který dostal strukturu databáze a nějaké specifikace projektu, ale není to ono, člověk musí aktualizovat průběžně podklady a trochu mám pocit, že s tou pamětí (můžete GPT říct, ať si něco zapamatuje a on si to pamatuje… cca) se to občas trochu kouše. Asi platí, jako obecně u těchto generativních AI, čím dál je člověk od “standardního” řešení, tím větší problém to je. Pokud používám Laravel (pro neznalé… to je jedno, nějaká verze podpůrného programu) je to celkem fajn, jen občas zapomene, že už máme verzi 11 a stále dává pokyny pro verzi 9. Nicméně ve chvíli, kdy vyvíjím na vlastním řešení a ještě jsem si to vyšperkoval tím, že z Laravelu používám ORM Eloquent, tak velmi často “zapomene”, že to není Laravel. 

Vyzkoumal jsem pár postupů, které mi ty problémy pomáhají eliminovat. Níže uvedené funguje skvěle v ChatGPT a dobře i v Gemini, Copilot nic moc, ale ten se nějak nechytá nikde, Grok jdu zkoušet:

  • neustále se ujišťuji, že chatGPT má k dispozici strukturu databáze. Připravil jsem si pár promptů a zároveň v phpMyAdminu mám na export udělanou šablonu, která připraví strukturu tak, jak potřebuji
  • Postupné konstruování úkolů se nedaří vždy, obvykle je lepší mít spoustu méně komplexních metod, než rvát všechno do jedné. 
  • Od cca 150 řádků kódu má tendenci (GPT-4o) vynechávat části kódu. Tedy vždy doplňuji “uprav požadované, nemáš oprávnění cokoliv dalšího měnit či vynechat” – docela to funguje, ale občas se zasekne
  • V případě složitějších úkolu v Pythonu (v PHP to nevím proč nedělá, nebo mi to nevadí, nevím) hodě komolí kód, docela se vyplatí udělat jednu main funkci a ostatní do ní importovat. Do promptů pak zadávat jen tu část, kterou potřebujete změnit
  • Dobře funguje vytvořit si “vstupní prompt/y” něco na styl: “Teď ti definuji zadání a kontext, jen si to nastuduj a potvrď Ok, úkoly zadám následně” Prompt 1: struktura db, prompt 2: stávající kód atd. Tyto věci si uložte bokem a opakovaně můžete použít, když se vám zacyklí.

Každopádně musím říct, že to člověku trochu “čistí hlavu” a jsem schopen zároveň dělat v PHP i Pythonu. Což mi ještě připomíná, jeden problém s pamětí, pokud dělám s něčím, co úplně nezná (typicky nějaké API) tak tam ta skleróza dělá hodně problémů a linky na dokumentaci musím posílat hodně často.

Nový projekt mini-web.cz

Když už tu tak povídám o tom programování, tak jedna věc, necelý rok práce, už z mé spolupráce s ChatGPT vznikla a je docela použitelná k běžnému provozu. Co jiného by to u mě mohlo být, než nástroj na tvorbu stránek. Jmenuje se to www.mini-web.cz a je to… nástroj na tvorbu stránek!

Vývoji redakčních systémů se věnuji už fakt hodně dlouho, řekl bych dobrých dvacet let a mini-web.cz je tak nějak aktuálním završením. Předně se jedná o platformu (tzn. nemusím konfigurovat a instalovat každý web zvlášť), ale přesto má každý web svou administraci a své prostředí. Taky umím přidat unikární funkce, takže customizace veliká.

Veškerá data jsou uložena v Google Cloudu, takže jsou na webu nezávislá a rychle dostupná (CDN). Před nahráním prochází obrázky minifikací přes aplikaci tinify.com, což je mimochodem skvělá appka. 

Poměrně dlouho jsem hledat vhodné řešení formulářů. Recaptcha je samozřejmostí, ale obecně odesílání. Vyzkoušel jsem toho spoustu, nakonec zvítězil mailgun.com. Trochu mě irituje, že cokoliv navíc je poměrně nemálo placené, ale na základní funkcionalitu skvělé řešení. Především výborná doručitelnost, můžete poslat, tuším, až 10 000 emailů měsíčně a jede to bezchybně. 

Díky Simonovi z captaingreen.cz jsem pro celý projekt vyzkoušel nového poskytovatele VPS, Hostinger.com, mnozí asi znáte, pro mě to byla docela novinka. Moje weby tam mají o něco lepší odezvu než na starém řešení a vzhledem k tomu, že to stojí skutečně pár korun (2 roky stojí zhruba stejně co dva měsíce na stávajícím řešení), tak docela fajné řešení. Pravda, podpora se moc nekoná.. nebo jinak, není instantní jako jinde. Nicméně, byla to docela výzva, takže mám za sebou první instalaci VPS svépomocí. Kupodivu, až na pár problémů s IPTables to byla skoro hračka. Mají svůj AI chat, který má přístup k některým údajům o serveru (ne moc, např. kde jsou umístěny logy netuší), takže jsem se párkrát obrátil pro radu tam a šlo to vyřešit. 

Jediné, co se mi nepovedlo vyřešit na VPS, tak emaily, z nějakého neznámého důvodu DKIM prostě kamarádit nechtěl, takže jsem opět zagooglil a našel migadu.com. Parádní nástroj na správu emailových schránek. Opět, to o co mi šlo, je vysoká doručitelnost, a to tento nástroj splňuje nejlépe z testovaných. Abych upřesnil,  používám sice Google Workspace, ale nechci tam mít nahrnuty info schránky ke všem webům co provozuji, úplně se to neoplatí a směrovat do jedné se mi taky nechce s ohledem na to, že nejsem jediný, kdo s tím pracuje. Takže další skvěle fungující řešení za pár korun.

Výsledkem toho všeho teda je nová webová platforma www.mini-web.cz. Mám na ní spuštěno pár svých webů, první, nejstarší, spuštěný v srpnu 24 je www.doctetese.cz lifestyle magazín. Pak přibyla má prezentace www.seo-master.cz, protože jsem se po letech vrátil k SEO a dost si to užívám – popíšu v dalším článku. Zároveň je to teda web, kde jsem v poslední době publikoval docela dost článků věnovaných samozřejmě pouze SEO. Vytvořil jsem si i mutaci pro nabídku PPC, www.ppckonzult.cz. Mimochodem k PPC jsem se vrátil po deseti letech a zpočátku to byl trochu šok. Další web, ten jsem jen z Webnode převedl na svůj systém, to je webík www.medicit.cz a prozatím poslední je prezentace mého neziskového projektu www.coworkies.cz

Chcete taky Miniweb?

Pokud se vám ty weby líbí, dejte mi vědět a mohu vám také jeden vyrobit. Tím, že je to platforma a mám připravený systém šablon, umím web udělat rychle a za pár korun. Provoz web, mám od 99 Kč / měs. Nicméně, vzhledem k zaměření článku počítám, že se tu objeví také pár designérů. Pro které mám také nabídku: Moje platforma rozfunguje jakýkoliv web, takže pokud děláte grafiku a nechcete řešit kód, můžeme spolupracovat. Vy kódujete, mini-web.cz to rozfunguje.

Napište a domluvíme se.

Related posts
Podnikání

Kritické myšlení je fake news

Uznávám, že titulek je trochu zavádějící, ale je určen k tomu, aby vás zavedl si článek…
Read more
Podnikání

Proč je business development dobrý i pro malé firmy?

Rozvoj podnikání neboli business development Business Development je tajemný název pro málo…
Read more
Podnikání

Chci vlastní e-shop: Co je potřeba naplánovat, vědět a udělat?

Článek je 3. z celkem 4 dílů v seriálu Jak začít podnikat, nebo taky nezačítJak začít…
Read more

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *