fbpx
Marketing

Budujte komunitu: Když se zákazníci stávají rodinou a vaše značka se stává domovem

Článek je 7. z celkem 12 dílů v seriálu Jak si vybudovat svou značku

Vítejte opět na palubě naší cesty za vytvořením silných vztahů s vašimi zákazníky a fanoušky! V tomto článku se dozvíte, jak budovat komunitu, která bude podporovat loajalitu vašich zákazníků, a vytvoříte prostředí, kde se váš zákazník bude cítit jako doma.

1. Sociální média: Když se online konverzace stává osobní

Začněme s nejznámějším nástrojem pro budování komunity – sociálními médii. Používejte je k interakci se svými zákazníky, reagujte na jejich komentáře a sdílejte obsah, který je pro ně relevantní a zajímavý.

Příklad: No, tak na to snad ani netriviální příklad nejde vymyslet. Zkusil jsem poprosit o pomoc ChatGPT, ale to byly příklady, že bych se styděl je sem dát… takže počítám, že si asi sami dokážete představit, co ta tvorba obsahu na socky obnáší. Nicméně, když už jsem to nakousl: osobně mi v dlouhodobém horizontu přijde lepší vytvářet různé zájmové a tematické skupiny, tak nějak tam lidi reagují ochotněji než na firemních profilech.

2. E-mailové newslettery: Když se novinky stávají osobním zážitkem

E-mailové newslettery jsou skvělý způsob, jak udržovat kontakt se svými zákazníky a poskytovat jim pravidelné aktualizace o novinkách, akcích a zajímavostech z vaší značky. Personalizujte své e-maily a přidejte trochu nadhledu, aby byla vaše komunikace uctivě zábavná. Můžete také upozornit na zajímavá témata a události, které mají souvislost s vaším byznysem.

Příklad: V newsletteru o vaší značce ekologických produktů můžete sdílet tipy na udržitelný životní styl a přidat komentáře jako: „Nezapomeňte, že i vaše taška na nákup má své city – dejte jí šanci a vezměte si ji s sebou při dalším nákupu.“ – Tak toto je přesně jeden z tipů, které mi navrhl ChatGPT, tak už asi chápete, proč to raději budu vymýšlet sám 🙂

3. Akce a setkání: Když se zákazníci stávají přáteli

Organizujte akce a setkání, která poskytují příležitost pro zákazníky a fanoušky vaší značky se seznámit, sdílet zájmy a zkušenosti, a stát se součástí vaší komunity. Kvůli covidu se řada událostí přesunula do online, což nechci kritizovat,, na druhou stranu live setkáníjsou o to vzácnější. A řekněme si to na rovinu, live akce je vždycky větší zážitek (i když se povede, i když se nepovede), než online meeting. Kromě toho, z řady výzkumů jednoznačně plyne, že lidé raději utrácí za zážitky než za věci, přináší jim to větší radost a jsou i ochotnější se o prožitky podělit.

Příklad: Pro vaši značku ekologických produktů můžete uspořádat workshop o udržitelném životním stylu, kde účastníci budou vyrábět vlastní přírodní čisticí prostředky. Při zahájení akce můžete říct něco jako: „Dnes se z nás stanou praví ekologičtí kouzelníci, kteří promění obyčejnou sodu a ocet v magický lektvar pro čistotu našich domovů.“ Tak mi to nedalo a ještě jeden UI příklad jsem tu nechal.

4. Posilujte vztahy pravidelnými interakcemi a podporou

Stavění komunity není jednorázový úkol, ale neustálý proces, který vyžaduje pravidelnou interakci a podporu. Přemýšlejte o způsobech, jak můžete být pro své zákazníky a fanoušky dostupní a udržovat s nimi vztahy. Jde o to, udržet se v povědomí.

Příklad: Vytvořte speciální sekci na vašem webu, kde zákazníci mohou sdílet své příběhy a zkušenosti s vaší značkou. Můžete tam dávat videoreference, záznamy z podcastů s vašimi klienty / obchodními partnery atd.

Framework CMX

Pro inspiraci můžete použít framework CMX (Community Management and Experience) od společnosti Bevy. CMX je platforma pro profesionály v oblasti komunitního managementu, která se zaměřuje na vytváření silných komunit pro značky. CMX nabízí několik zdrojů, včetně průvodců, článků a školení, která vás mohou vést při budování komunity.

Framework CMX se zaměřuje na následující klíčové oblasti:

Strategie: Definujte cíle a cílovou skupinu komunity, abyste mohli vypracovat ucelený plán, který se zaměřuje na růst a udržitelnost komunity.

Vytvoření obsahu: Plánujte a vytvářejte kvalitní obsah, který bude zajímavý a relevantní pro vaši komunitu.

Angažovanost: Navazujte vztahy s členy komunity prostřednictvím interakce, podpory a moderace.

Měření a analýza: Sledujte metriky, které ukazují úspěch vaší komunity, abyste mohli optimalizovat strategii a zaměřit se na oblasti s největším potenciálem růstu.

Škálování a udržitelnost: Rozšiřujte komunitu, zlepšujte zdroje a vyvíjejte udržitelné postupy, které zajistí dlouhodobý úspěch komunity.

Použitím tohoto frameworku jako východiska můžete přizpůsobit přístup podle potřeb vaší značky a získat lepší představu o tom, jak úspěšně budovat komunitu.

Závěr

Budování komunity je klíčem k úspěchu vaší značky, protože silné vztahy a loajalita zákazníků mohou mít obrovský dopad na váš podnik. A do budoucna, kdy se výrazně změní svět PPC reklam i vyhledávání, bude vlastní komunita, nebo alespoň velká databáze zákazníků, naprosto zásadní konkurenční výhoda. Zapojte se se svými zákazníky a fanoušky prostřednictvím sociálních médií, e-mailových newsletterů a akcí, a vytvořte prostředí, kde se budou cítit jako doma.

Vezměte si tedy tyto rady k srdci a začněte budovat komunitu, která bude hrdá na to, že je součástí vaší značky. Pamatujte, že když se zákazníci cítí spojeni s vaší značkou a příběhem, budou ochotnější ji doporučovat svým přátelům a rodině. Takže se nestyďte začít tvořit  silné vztahy a rozvíjet komunitu, která bude vaši značku podporovat a růst společně s vámi. A to vše s lehkým ironickým podtónem, který dodá vaší komunikaci osobitost a šarm.

Series Navigation<< Sdílejte příběh značky: Když váš příběh stojí za tisíc reklamSpolupráce s influencery: Zvyšte povědomí o značce a důvěryhodnost >>

Related posts
Marketing

Nic lepšího než slevu neumíte?

Článek je 4. z celkem 4 dílů v seriálu Jak začít podnikat, nebo taky nezačítJak začít…
Read more
Marketing

Inovujte a adaptujte se: Klíč k dlouhodobému úspěchu značky

Článek je 12. z celkem 12 dílů v seriálu Jak si vybudovat svou značkuJak si vybudovat svou…
Read more
Marketing

Buďte konzistentní: Udržujte konzistentní prezentaci značky ve všech kanálech a komunikacích

Článek je 11. z celkem 12 dílů v seriálu Jak si vybudovat svou značkuJak si vybudovat svou…
Read more

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Marketing

Spolupráce s influencery: Zvyšte povědomí o značce a důvěryhodnost

Worth reading...