fbpx
Marketing

Sdílejte příběh značky: Když váš příběh stojí za tisíc reklam

Článek je 6. z celkem 12 dílů v seriálu Jak si vybudovat svou značku

Milí čtenáři, shromáždili jsme se zde dnes, abychom vám odhalili tajemství, které stojí za úspěchem nejlepších značek: vyprávění příběhů. Ano, čtete správně! Sdílení příběhu vaší značky může být klíčem k srdcím zákazníků a k jejich loajalitě. Takže pojďme prozkoumat, jak můžete vyprávět svůj příběh a stát se vypravěči, které si vaši zákazníci zamilují. Toto téma jsem již nakousl, i když z trochu jiného úhlu pohledu, v článku Marketingové příběhy, nicméně jsem si dost jistý, že ani dnes to není naposledy, co o příbězích v marketingu píši.

Než se začnu věnovat konkrétním možnostem využití příběhů, neodpustím si trochu teorie, původem z knih Myšlení rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana a Černá labuť od Nassima Taleba. 

  • Prvním faktem je něco, co se jmenuje Zkreslení zpětného pohledu, což je kognitivní zkreslení, které říká, že máme potřebu vidět minulost konzistentní a kauzální, z čehož plyne, že máme tendenci vyčítat správná rozhodnutí, pokud věc dopadla špatně. A úplně stejně máme sklon bagatelizovat správná rozhodnutí v případě úspěchu. Takto je nastavena mysl, takže pokud chcete vytvořit příběh, který je přijímaný, nemůžete se tomu příliš protivit.
  • Druhým faktem je obecná struktura příběhu, kdy příběh je pro lidi zajímavý, pokud je jednoduchý, je spíše konkrétní než abstraktní a přisuzuje větší roli talentu, hlouposti a úmyslu než štěstí. A v neposlední řadě se zaměřuje vždy na několik zarážejících událostí, které se staly, než na bezpočet událostí, které se nestaly. 

Obojí je poměrně logické, když se nad tím zamyslíte (obzvlášť zpětně, když už jsem to napsal, že), ale mnohdy jsem viděl vymýšlet lidi neskutečné konstrukce, které nechápali ani tvůrci, natož posluchači. Tak a teď už ke konkrétním tipům:

1. Odhalte zákulisí značky

Každá značka má svůj vlastní příběh, který zahrnuje založení, zakladatele, důvody pro vznik a první úspěchy. Ačkoli se tyto příběhy mohou zdát vám, milí marketingoví specialisté, jako staré klobouky, pro vaše zákazníky jsou nové a fascinující. Takže odhalte to tajemství a podělte se o příběh vaší značky, který zvýrazní vaši autentičnost.

Příklad: Řekněme, že vaše značka vyrábí džíny z recyklovaných materiálů. Můžete sdílet příběh o tom, jak zakladatel značky jednou narazil na horu vyřazených džín a rozhodl se, že je na čase proměnit tento textilní odpad ve stylový a udržitelný módní kousek. „A tak se zrodil náš milovaný džínový hrdina, který bojuje proti zlému textilnímu odpadu a zároveň vám dává šanci vypadat naprosto skvěle.“

2. Sdílejte úspěchy a neúspěchy

Vaše značka pravděpodobně prošla mnoha výzvami a úspěchy, které jí pomohly růst a stát se tím, čím je dnes. Sdílení těchto příběhů s vaší cílovou skupinou vytváří důvěru a hlubší spojení s vaší značkou.

Příklad: Můžete vyprávět o neúspěšném pokusu o expanzi na zahraniční trh a jak tato zkušenost vaší značce pomohla naučit se důležité lekce. „Ano, tenkrát jsme si mysleli, že naše džíny zvítězí na druhém konci světa, ale místo toho jsme narazili na nečekané obtíže. A tak jsme se vrátili domů, sešili naše džínové rány a připravili se na další dobrodružství s novými poznatky a lekcemi.“

3. Ukazujte, jak vaše značka ovlivňuje životy lidí

Představte si, jak vaše značka mění životy svých zákazníků a přináší jim radost, pohodlí nebo uspokojení. Sdílejte tyto příběhy a dejte svým zákazníkům nahlédnout do toho, jak váš produkt či služba může pozitivně ovlivnit jejich životy. A opět, nezapomeňte na trochu humoru, který dodá vašim příběhům osobitost.

Příklad: Můžete sdílet příběh zákaznice, která díky vašim udržitelným džínům začala žít ekologičtější životní styl. „Kdo by si pomyslel, že jednoduchý nákup džín může změnit celý způsob života? Ale právě to se stalo naší milé zákaznici, která nyní pečuje o svět jeden džínový kousek po druhém.“

4. Zvyšujte povědomí o vaší značce prostřednictvím společensky odpovědných akcí

Zapojte se do společensky odpovědných akcí a podpořte věci, které jsou ve shodě s hodnotami vaší značky. Sdílejte tyto příběhy s vaší cílovou skupinou a ukazujte, jak vaše značka může pozitivně ovlivnit širší komunitu.

Příklad: Můžete se podělit o příběh o tom, jak vaše značka podpořila místní neziskovou organizaci zaměřenou na ochranu životního prostředí. „Víte, že naše džíny nejenže chrání vaše nohy, ale také zároveň pomáhají chránit naši planetu? Ano, spolupracujeme s touto úžasnou neziskovkou, která nás učí, jak být ještě udržitelnější a šetrnější k životnímu prostředí.“

The Brand Storytelling Framework

Pro vytvoření příběhu značky můžete použít framework zvaný „The Brand Storytelling Framework“. Tento framework vám pomůže vyprávět konzistentní a zapamatovatelný příběh o vaší značce, který osloví vaše publikum a zvýší jejich emocionální propojení s vaší značkou. Framework se skládá z následujících kroků:

Zakladatelé a mise značky:

Zamyslete se nad tím, jak a proč byla vaše značka založena. Jaké hodnoty a cíle ji pohánějí? Jaká je její hlavní mise? Toto je základ vašeho příběhu, který pomáhá vytvořit autentický a lidský aspekt značky.

Hlavní problém nebo potřeba:

Jaký problém nebo potřebu řeší vaše značka? Jakým způsobem pomáháte svým zákazníkům nebo uživatelům? Zvažte, jak můžete tento problém nebo potřebu představit ve vašem příběhu tak, aby byl relevantní a zajímavý pro vaši cílovou skupinu.

Cílová skupina:

Kdo jsou lidé, kterým vaše značka pomáhá? Jaké jsou jejich potřeby, zájmy a preference? Jak se s nimi vaše značka spojuje? Vytvořte realistické a sympatické persony, které budou reprezentovat vaši cílovou skupinu a jejichž příběhy budou součástí vašeho vyprávění.

Diferenciace a jedinečnost značky:

Co dělá vaši značku jedinečnou a odlišnou od konkurence? Jaké jsou vaše klíčové výhody nebo silné stránky? Přemýšlejte o tom, jak můžete tyto aspekty začlenit do vašeho příběhu, aby vaše značka vynikla a byla snadno rozpoznatelná.

Emoce a hodnoty:

Jaké emoce a hodnoty chcete, aby vaše značka vyvolávala v mysli vašeho publika? Mohou to být například důvěra, radost, úleva nebo spokojenost. Přemýšlejte o tom, jak můžete tyto emoce a hodnoty začlenit do vašeho příběhu, aby vaše publikum cítilo emocionální propojení s vaší značkou.

Vyprávění příběhu:

Se všemi těmito prvky vytvořte ucelený a poutavý příběh, který vypráví o vaší značce. Použijte narativní techniky, jako je napětí, konflikt a rozuzlení, aby váš příběh byl zajímavý a emocionálně rezonoval s vaším publikem. Nezapomeňte na vizuální a jazykové prvky, které pomáhají představit a sdělit vaše poselství.

Konzistence a adaptace:

Ujistěte se, že váš příběh značky je konzistentní napříč různými platformami a komunikačními kanály (webové stránky, sociální média, marketingové materiály atd.). Zároveň buďte připraveni adaptovat a aktualizovat svůj příběh, když se vaše značka vyvíjí a roste.

Zapojení publika:

Zapojte své publikum do příběhu vaší značky tím, že jim umožníte sdílet své vlastní zkušenosti a názory. Toto může zahrnovat interakci na sociálních médiích, vytváření příležitostí pro zákaznické recenze nebo příběhy a aktivní naslouchání zpětné vazbě od vaší komunity.

Použitím tohoto „Brand Storytelling Framework“ budete schopni vytvořit silný a emocionálně rezonující příběh, který zvýší povědomí o vaší značce a podpoří její růst. Nezapomeňte průběžně monitorovat úspěšnost svého příběhu a provádět úpravy, když se vaše značka a trh vyvíjejí.

Závěr

A tak, milí marketingoví specialisté, jsme dorazili na konec naší cesty, kde jsme prozkoumali magický svět vyprávění příběhů značky. Nyní je na vás, abyste vzali tyto rady, přidali špetku ironie, lžíci uctivosti, kýbl humoru, a stali se vypravěči, které si vaši zákazníci zamilují. Nezapomeňte, že sdílením příběhu vaší značky budujete hlubší vztahy s vašimi zákazníky a posilujete jejich loajalitu. Takže směle do toho a hodně úspěchů na cestě za značkovým úspěchem!A opět jen doplním, že i vymýšlení příběhů je součástí mého workshopu budování značky.

Series Navigation<< Vytvořte kvalitní obsah: Když zábava potká hodnotu a přežije apokalypsu obsahuBudujte komunitu: Když se zákazníci stávají rodinou a vaše značka se stává domovem >>

Related posts
Marketing

Nic lepšího než slevu neumíte?

Článek je 4. z celkem 4 dílů v seriálu Jak začít podnikat, nebo taky nezačítJak začít…
Read more
Marketing

Inovujte a adaptujte se: Klíč k dlouhodobému úspěchu značky

Článek je 12. z celkem 12 dílů v seriálu Jak si vybudovat svou značkuJak si vybudovat svou…
Read more
Marketing

Buďte konzistentní: Udržujte konzistentní prezentaci značky ve všech kanálech a komunikacích

Článek je 11. z celkem 12 dílů v seriálu Jak si vybudovat svou značkuJak si vybudovat svou…
Read more

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Marketing

Usilujte o vynikající zákaznický servis, který překračuje očekávání zákazníků

Worth reading...